bmiran
23 اسفند 1401 - 18:59

آماده باش کامل اورژانس ۱۱۵ چهارمحال و بختیاری در چهارشنبه سوری

شهرکرد_رئیس اورژانس پیش بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد از آماده باش بیمارستان ها و تکنسین های اورژانس ۱۱۵ این استان برای ارائه خدمات به مصدومان احتمالی حوادث چهارشنبه سوری خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمود شمسی پور دهکردی بعد از ظهر سه شنبه در جمع خبرنگاران ضمن تاکید بر اتخاذ تدابیر لازم و مراقبت خانواده‌ها از فرزندانشان برای گذراندن شب بدون حادثه و نگران کننده گفت: در صورت بروز سوختگی ناشی از مواد محترقه استفاده از خمیر دندان، عسل و چیزهای معمول هیچ‌کدام پایه علمی برای ترمیم زخم ناشی از سوختگی ندارد.

وی بهترین درمان گرفتن محل سوختگی ۱۰ تا ۲۰ دقیقه زیر شیر آب سرد و شست و شوی محل سوختگی عنوان کرد و افزود:
در سوختگی‌های که نیاز به اقدامات بیشتر است و سوختگی‌های درجه ۲ و یا ۳ به مراکز درمانی مراجعه نمائید.

شمسی پور اضافه کرد: در صورت درد شدید و بروز سایر عوارض با اورژانس ۱۱۵ تماس تا تکنسین‌های اورژانس در کمترین زمان ممکن در بالین مصدوم حاضر شوند.

وی گفت: همچنین اگر خودتان یا یکی از عزیزان یا اطرافیانتان در این مراسم دچار آسیب‌های چشمی یا پوستی شد، تا جایی که می‌توانید سریع عمل کرده و به دیلیل پیشگیری از ایجاد عفونت‌های پوستی به هیچ عنوان به آن‌ها اجازه ندهید محل سوختگی را با دست بمالند یا چیزی روی آن قرار دهند و با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرید.

مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد در خصوص اقدامات اولیه در مورد افرادی که دچار سوختگی شده اند گفت: اگر فردی در نزدیکی شما دچار سوختگی شد، باید تا رسیدن نیروهای اورژانس لباس‌های او را از تنش خارج کنید و محل سوختگی را با آب فراوان شستشو داده و خنک نگه دارید.

وی در خصوص استفاده از یخ برای خنک کردن موضع سوختگی هشدار داد و متذکر شد، هرگز و تحت هیچ شرایطی از یخ برای خنک کردن موضع سوخته استفاده نکنید.
دکتر شمسی پور در پایان ضمن تقدیر از همکاری و نظارت خوب خانواده‌ها برای داشتن پایان سالی بدون حادثه، تعداد حوادث چهارشنبه سال گذشته در استان را چهار مورد اعلام کرد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1093099