bmiran
10 آذر 1401 - 16:33

طرح ۶ هزار هکتاری پرورش میگو و ماهیان خاویاری در گلستان اجرا می‌شود

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان شیلات ایران، گفت: مطالعه طرح ۶ هزار هکتاری پرورش میگو و ماهیان خاویاری در گمیشان به پایان رسید و شرکت شهرک‌های کشاورزی گلستان متولی پیگیری و اجرای این طرح است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از گرگان، سیدحسین حسینی عصر امروز در جشن شکرگزاری برداشت میگو، اظهار داشت: علاوه بر پیگیری برای تکمیل زیرساخت مورد نیاز سایت 4 هزار هکتاری پرورش میگوی گمیشان، اجرای طرح 6 هزار هکتاری پرورش میگو و ماهیان خاویاری این منطقه هم به‌زودی اجرایی می‌شود.

وی افزود: مطالعه برای اجرایی شدن طرح 6 هزار هکتاری پرورش میگو و ماهیان خاویاری گمیشان انجام شده و شرکت شهرک‌های کشاورزی گلستان متولی پیگیری و اجرای این طرح است و امیدواریم به‌زودی شاهد اجرای این  فاز در سایت پرورش میگو گمیشان باشیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره بر سرمایه‌گذاری برای کشت 10 هزار هکتار از زمین‌های مستعد گمیشان برای پرورش میگو و ماهیان خاویاری تصریح کرد: با عملیاتی شدن این سطح از اراضی برای کشت آبزیان، مشکل بیکاری منطقه برطرف می‌شود.

حسینی به حل مشکل صادرات میگو به روسیه اشاره کرد و افزود : این محصول از این پس به طور مستقیم به این کشور صادر می‌شود وامسال هم صادرات میگو به روسیه امسال  3.5 برابر بیشتر شد.

رئیس سازمان شیلات ایران همچنین سرمایه‌گذاری زنجیره تولید آبزیان و پایداری تولید در حوزه میگوی گمیشان را ضروری دانست و افزود: باید در این حوزه سرمایه‌گذاری پیش، حین و پس از تولید به دقت انجام شود تا ارزش افزوده و تولید ثروت را برای ساکنان منطقه و گلستان در پی داشته باشد.

مدیرکل شیلات گلستان هم گفت: امسال 3 هزار و 100 تن میگو از استخرهای پرورش میگو گمیشان برداشت که افزایش 100 درصدی را نشان می‌دهد.

اسماعیل جباری افزود: تولید میگوی گلستان 2 هزار و 700 فرصت شغلی مستقیم و غیرمستقیم به وجود آورده است که بیش از 80 درصد میگوهای برداشت شده در گلستان پس از عمل‌آوری و بسته‌بندی قابلیت صادرات به کشورهای دیگر را دارد.

وی با اشاره به برنامه ریزی شیلات استان گلستان برای ایجاد 10 هزار هکتار پرورش میگو گفت: پیش‌بینی می‌شود با ایجاد این میزان سالانه 17 هزار تن میگوی وانامی تولید و بیش از 100 میلیون دلار ارزآوری داشته باشیم.

انتهای پیام/581/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 891854